Kto słabo licytuje...

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych czołowi gracze musieli być doskonałymi technikami. Poziom licytacji znacząco odbiegał od tego, co mamy dzisiaj i zwłaszcza na rozgrywce, trzeba było niejednokrotnie radzić sobie z karkołomnymi problemami. Ponadto procentowały setki rozdań, rozgrywane w brydża robrowego, niejednokrotnie na wysokie stawki,  co czołowi gracze wykorzystywali do podreperowania swoich budżetów, a niektórzy po prostu utrzymywali się z tego. Zwłaszcza ograna była czołówka amerykańska, gdzie np. w Nowym Jorku funkcjonowało kilkadziesiąt klubów, w których dzień w dzień, a właściwie noc w noc, grywano w kółko na grube pieniądze.

Najbardziej znani amerykańscy gracze z tamtych czasów to Crawford, Schenken, Becker, Jacoby, ale było jeszcze paru innych…

Mniej znaną, przynajmniej u nas, parą byli Leonard Harmon i Ivar Stagold. Na arenie międzynarodowej mieli w zasadzie tylko jeden sukces – srebro w Bermuda Bowl 1959. Obaj słynęli z doskonałej techniki. Popatrzmy na dwa rozdania:

 

♠ 62

 

 

♥ 86543

 

 

♦ A87

 

 

♣ 852

 

♠ K5

N

♠ 10983

♥ K7

W             E

♥ A2

♦ DW109

♦ 542

♣ D7643

S

♣ KW109

 

♠ ADW74

 

 

♥ DW109

 

 

♦ K63

 

 

♣ A

 

Harmon (S) rozgrywał tu końcówkę kierową. W zaatakował damą karo. Rozgrywający wziął w stole i zagrał pika, impasując w ręce damą. W wziął i ponowił karo. Teraz z ręki król, po czym as i dama pik. W przebija blotką – nadbitka, powrót do ręki asem trefl i kolejny pik. W zrzuca trefla. Po przebiciu pika w stole rozgrywający miał w ręce fortę pik. Wrócił do ręki przebitką trefl i zagrał tego pika. W zrzucił trefla, ze stołu karo i E przebił blotką atu. W ten sposób lewa karowa obrony znikła… As z królem atu spotkały się w jednej lewie i kontrakt został zrealizowany.

Drugie rozdanie to pokaz gry w obronie. A w zasadzie jedno, ale jakże kluczowe zagranie…

 

♠ 10983

 

 

♥ W6

 

 

♦ 7

 

 

♣ KDW1093

 

♠ KW52

N

♠ AD764

♥ 82

W             E

♥ A9

♦ AKW62

♦ 1043

♣ 54

S

♣ 872

 

♠ -

 

 

♥ KD107543

 

 

♦ D985

 

 

♣ A6

 

   S otworzył 4♥ i licytacja zgasła. Harmon wyszedł królem karo i po wzięciu lewy zagrał w atu.

Ze stołu blotka i Stakgold, po namyśle, także dołożył blotkę! Teraz już nic nie mogło uratować kontraktu – rozgrywający przebił w stole karo i zaczął grać trefle, ale W miał czym przebić trzecią lewę tego koloru po czym odszedł w pika i bez jednej.

Na drugim stole w tym rozdaniu NS zostali przepchnięci do 5♥. W także wyszedł królem karo po czym zagrał w atu. Ale E pobił asem i 11 lew wzięto bez problemu…

Marek Wójcicki