Sprawa "oszustów" - mistrz świata broni Fishera i Schwartza

Mistrz świata par z Sanyi 2014, Inon Liran jest jednym z ekspertów obrony w postępowaniu oskarżającym o stosowanie nielegalnych sygnałów przeciwko parze Fisher - Schwartz, prowadzonym przez Izraelską Federację Brydżową. Dokument przygotowany przez niego został opublikowany w języku angielskim przez portal Neapolitan Club.

Liran, zajmujący się zawodowo analizą danych, przywołuje swoje kompetencje w zakresie statystyki oraz brydża. Stwierdza, że zna Fishera i Schwartza jako graczy od lat, że grał z nimi kiedyś w jednej drużynie, ale nie jest w żaden sposób związany z żadnym z nich towarzysko ani biznesowo.

Po opublikowaniu w Internecie oskarżeń w stosunku do pary Fisher - Schwartz przestudiował je, zapoznawszy się wcześniej ze szczegółami ich systemu licytacyjnego oraz stylu gry w obronie. Podszedł do analizy rozdań, które były podstawą do zarzutów, w sposób naukowy i obiektywny. Po zapoznaniu się z zarzutami, dotyczącymi sygnałów przekazywanych w drodze kasłania, na pierwszy rzut oka stwierdził, że być może coś jest na rzeczy. Jednak po głębszej analizie nie dało się powiązać z danymi. Z tego powodu zajął się głębiej jedynie zarzutami, dotyczącymi domniemanych sygnałów na temat preferowanego koloru pierwszego wistu, przekazywanych ułożeniem tacy z karteczkami licytacyjnymi. Zbadał szczegółowo 37 rozdań z mistrzstw Europy w Opatiji.

Doszedł do konkluzji, że jedynie w 16 rozdaniach sygnał był zgodny z rzekomo stosowanym kodem. Stanowi to 43%, dużo za mało, aby stwierdzić korelację. Ponadto w 5 z tych rozdań działanie "odbiorcy sygnału" było niezgodne z kodem, co osłabia podejrzenia. Podał jeszcze kilka danych, któe pozwoliły mu na stwierdzenie, że według jego najlepszego zrozumienia, jako gracza oraz osoby, zawodowo znającej statystykę oraz mechanizm podejmowania decyzji, można odrzucić hipotezę, że sposób ułożenia tacy z karteczkami służył przekazywaniu informacji.

Na koniec przedstawił kilka przykładów, które bronią jego tezę.

TŁUMACZENIE ANGIELSKIE TEKSTU LIRANA