Pary mikstowe - mamy srebro!

Dobiegła końca druga konkurencja otwartych mistrzostw świata 2014 - pary mikstowe.

Sanya - podium mikstów

Zwyciężyła z ogromną (około 5 maksów) przewagą para Kerri Sanborn (USA) - Jie Zhao (Chiny). Należy podkreślić, że jest to drugi tytuł mistrzowski w tej konkurencji, zdobyty przez Sanborn - poprzednio wygrała w Nowym Orleanie w 1978 (w parze z Barry Crane). Jie Zhao był mistrzem świata par open w Weronie 2006.

 Jacxek Pszczola - Meike Wortel

Kolejny duży sukces odniósł Jacek Pszczoła, który zdobył tutaj srebrny medal. Jacek grał w parze z Holenderką, Meike Wortel. Z sesji na sesję pięli się do góry - po pierwszym dniu finału byli na 15. miejscu, po szóstej sesji na 9., po siódmej - na 8., po dziewiątej - na 5., aby skończyć na drugim.

Należy podkreślić, że to kolejna impreza rangi światowej, na której Jacek potwierdza swoją klasę - Lille 2012 - złoto w teamach mikst, Bali 2013 - złoto w teamach transational, Sanya 2014 - srebro w parach mikst (na razie!).

Na trzecim miejscu uplasowali się liderzy z półmetka finału - chińska para Wang - Zhang.

Z naszych zawodników - na szóstym zakończyli, będący cały czas w czołówce, Andrej Gromow z żoną Wiktorią, a na 11. - Aleksander Dubinin z Tatianą Ponomariewą.

Dziesiąte miejsce zajęli Ewa Miszewska i Apolinary Kowalski, a szesnaste- Danuta Hocheker - Mirosław Cichocki.

Pełne wyniki finału A

Grę srebrnych medalistów dobrze charakteryzuje poniższe rozdanie:

NS po partii, rozd. N

 

♠ 10654

 

 

♥ 82

 

 

♦ DW63

 

 

♣ D83

 

♠ A9832

N

W            E

S

♠ D

♥ W103

♥ K7654

♦ 85

♦ A107

♣ 975

♣ K1062

 

♠ KW7

 

 

♥ AD9

 

 

♦ K942

 

 

♣ AW4

 

Po licytacji:

W

Gromov

N

Pszczoła

E

Gromova

S

Wortel

 

pas

1♥

1BA

2♥

ktr.1)

pas

2BA

pas…

 

 

 

1)wywoławcza

Gromov wyszedł waletem kier. Rozgrywając wzięła na damę i zagrała karo dodamy. E pobiła asem i zagrał blotkę kier - dziewiątka, dziesiątka i kier po raz trzeci. Teraz karo do waleta i pik… Gdy ukazała się dama, oznaczało to 9 lew, 150 dla NS i 70%.

Wielu obserwatorów dziwiło się Meike, że z superkartą na wejście 11BA nie skoczyła po kontrze w 3BA, które tutaj wychodziło (końcówka dałaby 90%).

Zauważmy, że poprawiłoby to zapis jedynie o 20%, a gdyby as pik był u E, końcówka zakończyłaby się wpadką, co byłoby zapisem około zera. Taktyka licytowania ostrych końcówek w wątpliwych sytuacjach nie jest na maksy polecana. Ma to jeszcze jeden aspekt - rozsądna, pełna umiaru licytacja pozwala partnerowi na bardziej aktywną licytację w strefie częściowego zapisu, bez obawy, że doprowadzi to do przelicytowania. Widać to doskonale w tym rozdaniu - dobra częściówka (nie w piki, jak wiele par NS grało, gdy S zaczynał od kontry) już dała wysoki zapis.