LYON - środa, 16 sierpień

Trzy turnieje mistrzowskie przekroczyły półmetek fazy „każdy z każdym” - rozegrano 12 z 21 rund. Nasze panie stabilnie - cały czas w strefie awansu, z zapasem dającym pewien margines na jeden słabszy mecz, ale lepiej odpukać w niemalowane. W Venice Cup prowadzą  dość nieoczekiwanie Szwedki, niespodzianką jest także wysokie (4) miejsce Indonezji. Na razie poza ósemką są Francuzki (broniące tytułu), oba teamy amerykańskie i Izrael. Ale jeszcze trzy dni eliminacji….

WYNIKI VENICE CUP

W turnieju seniorów nasze medalowe nadzieje odrobiły trochę strat i są już na dziewiątym miejscu. Tutaj prowadzi USA 2 przed Francją, a w czołówce z niespodzianek są Australia i Austria…

WYNIKI D’ORSI TROPHY

No i najbardziej prestiżowy, ale dla nas jakby mniej emocjonujący, turniej - Bermuda Bowl. Tutaj prowadzi Szwecja przed Francją, a z faworytów poza ósemką na razie Monako z Krzysztofem Martensem w składzie, ale już doszło do dziewiątego miejsca z minimalną strata do ósmego. Kto miałby z tej ósemki wypaść? Trudno typować, ale stawiałbym na Brazylię.

WYNIKI BEMUDA BOWL

Juniorskie mistrzostwa zdominowane są, przynajmniej ilościowo, przez Chińczyków, którzy wystawili tutaj we wszystkich kategoriach prawie 100 par. Jak to Chińczycy - doganiają świat ilością i pracowitością… Stojąc w kolejce do wejścia w tłumie chińskich juniorów byłem świadkiem dyskusji systemowej i udało mi się zajrzeć w opis sytemu chińskiej pary juniorskiej - warto popatrzeć:

U nas też są systemy niemniej złożone:

Którego wolelibyście się uczyć? Pytanie retoryczne, ja pewnie pierwszego - opis wygląda bardziej zrozumiałe...

Ale to wszystko dygresje… W końcu przyszły jakieś emocjonujące rozdania. Najwięcej komentarzy wzbudził rekord tegorocznych mistrzostw - 21 „paczek” oddanych przez Monako drużynie Bangladeszu:

Rozd. 23
Rozd. S
Obie po partii

8 7 3 2

10 6 2

W 10 9 6 5 3

D W 9 8 7 3

K 6 4 3

7 4 2

 

N

W

 

E

S

 

A D W 10 4

4

D W 10 5 2

K 8

 

K 9 6 5

A K 5

A 9 8 7

A D

 Wikingowie z Monako pokazali, że zmiana kraju zamieszkania na południe Europy nie wpłynęła na temperament. S otworzył 2♦ - multi, z możliwym silnym wariantem. „Bridge is a bidders’ game” - Helgemo wszedł 2♥, N spasował, a Helness, gracz praktyczny - „mam misfit w kolorze partnera, trzymam wszystkie kolory, niektóre po 3-4 razy - 3BA. S znalazł na kontrę. Zauważmy, że gdyby dziewiątka karo była w ręce W zamiast szóstki, 3BA by wychodziło! W przestraszył się własnej śmiałości i uciekł w 4♥. Po dwóch pasach S skontrował:  

W

Helgemo

N

Rahman

E

Helness

S

Ahasan

 

 

 

2♦

2♥

pas

3BA

ktr.

4♥

pas

pas

ktr.

pas…

 

 

 

N wyszedł waletem trefl i obrońcy wzięli pierwszych 9 lew - 1700 dla Bangladeszu.

Na drugim stole NS doszli do końcówki pikowej, która, jak to się mówi, była godna lepszego losu… E nie skontrował i rozgrywający wpadł bez czterech. 400 i 19 imp dla Bangladeszu.

Jak rozgrywać kontrakt pikowy tutaj pokazał Chip Martel w meczu Bułgaria - USA 2. Grał co prawda 3♠. W wyszedł damą kier. Król z ręki, as karo i karo przebite w stole. Teraz impas trefl i znów przebitka karo. Asem trefl do ręki i przebicie ostatniego kara. To była siódma lewa rozgrywającego. Teraz walet trefl - E podbija się dziesiątką atu. Z ręki kier. E zagrał damę pik. Król z ręki i as kier, po czym atut „z długości” musiał wziąć dziewiątą lewę.

Z kolei mające wyraźnie posmak gulaszu rozdanie trafiło się w rundzie 11:

Rozd. 11
Rozd. S
Obie przed

A 10 2

10 9 6

9 6 4 3 2

J 3

8 5

3

D 10 8 7

A K 10 9 6 2

 

N

W

 

E

S

 

D 9 6 3

A K W 5

D 8 7 5 4

 

K W 7 4

A K D W 8 7 5 4 2

Myślę, że najbardziej zdziwiony tutaj był Helgemo, który z kartą S otworzył spokojnie 1♥ i zobaczył, jak po wejściu W 2♣ partner podnosi go do dwóch! Potem już monotonnie przelicytowywał przeciwników:

W

Sylvan

N

Helness

E

Wrang

S

Helgemo

 

 

 

1♥

2♣

2♥

4♥

5♥

pas

pas

6♣

6♥

pas

pas

ktr.

pas…

Rozgrywający trafił pika i zapisał +1310

Na drugim stole rękę S miał debiutujący w reprezentacji szwedzki junior. Prawdopodobnie ocenił, że z brunetką sobie jakoś poradzi i wziął byka za rogi - otworzył 4BA - pytanie o kolor asa! W spasował, a N 5♠ - as pik. Teraz wykazał się grający na pozycji E Zimmermann - wkroczył „na wały” - 5BA na młodsze. S skontrował… A nuż obiegnie… Multon 6♣, i po dwóch pasach S „zaryzykował” 6♥. Multon 7♣. Dwa pasy… No i S stwierdził, ze jednak z tą brunetką sobie poradzi i dał 7♥. Trzy pasy…

W

Multon

N

Rimstedt

E

Zimmermann

S

Rimstedt

 

 

 

4BA

pas

5♠

5BA

ktr.

6♣

pas

pas

6♥

7♣

pas

pas

7♥

pas…

 

 

 

Po tej licytacji trudno się dziwić, że rozgrywający szukał damy pik u W… Bez jednej i 16 imp dla Monako.

Marek Wójcicki