Lyon - poniedziałek, po pierwszej rundce

Nasze Panie po pierwszej dzisiejszej sesji powiększyły przewagę nad Indonezją, wygrywając poranny segment 36-12 i na 32 rozdania przed końcem mają 26 imp przewagi. W transnationalsach po dwóch meczach na czele POLAND - zwycięzcy kadry.

Ale nie zapeszajmy, na razie popatrzmy, jak grają inni.

Rozdanie z pierwszej sesji ćwierćfinału dobrze ilustruje poziom czołówki Bermuda Bowl:

Rozd. 12
Rozd. W
N-S po

W 4 3

A 9 6 4

9 8

A 9 7 5

D 10 9 6 2

A K D 7

K W 4 3

 

N

W

 

E

S

 

K 7 5

10 7 2

6 5 4 2

8 6 2

 

A 8

K D W 8 5 3

W 10 3

D 10

Na obu stołach grano 4♥ z ręki S. Sekwencje licytacyjne nieco się różniły. Popatrzmy, co było na stole, gdzie na WE grali Pszczoła - Rosenberg:

W

N

E

S

PSZCZOŁA

O. RIMSTEDT

ROSENBERG

M. RIMSTEDT

1♠

pas

1 BA

2♥

ktr.

2♠

pas

2BA

pas

4♥

pas

 

1BA było forsujące. Jacek Pszczoła wyszedł asem karo - od E szóstka (zrzutki odwrotne); teraz król karo - od E piątka. To był czytelny sygnał Lavinthala. Teraz Jacek, nie sądząc że partner ma trzy piki, wyszedł dziesiątką w tym kolorze - walet, król, as. Przebicie kara w stole i kiery, kiery, kiery…

Przed zgraniem ostatniego końcówka wyglądała następująco (Jacek wcześniej wyrzucił damę pik aby mieć szansę odblokowania):

Rozd. 12
Rozd. W
N-S po

-

-

-

A 9 7 5

9 6

-

K W

 

N

W

 

E

S

 

7 5

-

-

8 6

 

8

5

-

D 10

Gdy Rimstedt zagrał ostatnie atu, W był w sytuacji beznadziejnej - wyrzucił dziewiątkę pik, ale jej pozostawienie niewiele by pomogło - wpustka była ewidentna po ujawnieniu się u E króla pik. Swoje. Po zgraniu dwóch kar do obłożenia prowadziło zagranie damy pik, praktycznie nie do znalezienia w świetle odzywki 1BA, zwykle wykluczającej trzy karty w pikach.

Jak położyć 4♥, pokazali na drugim stole Szwedzi. Tu licytacja nieco ułatwiła zadanie graczowi W:

W

N

E

S

NYSTROM

B MOSS

UPMARK

GRUE

1♠

pas

2 ♠

3♥

ktr.

3♠

pas

4♥

pas…

 

 

 

W wyszedł asem karo, a E dołożył szóstkę. Teraz w zagrał ♠9 - wskazując wewnętrzny sekwens z dwoma wyższymi kartami. Rozgrywający przepuścił, po czym W ściągnął króla karo i odszedł pikiem, czekając na lewę treflową.

 Marek Wójcicki