Mistrzostwa Polski Teamów Pattonem cd.

Kilka dni temu zakończyły się w Warszawie Mistrzostwa Polski teamów systemem Pattona. System ten łączy grę na maksy i impy, stąd  decyzje przy stole często różnią się od tych, które podjęlibyśmy w zwykłej grze meczowej. Jest to sposób liczenia wyników bardzo ciekawy ale rzadko u nas stosowany. 
Chciałbym przytoczyć tu dwa rozdania z fazy eliminacyjnej, obrazują one różnice pomiędzy tym systemem a zwykłymi impami. W obu przypadkach rozgrywającym był Piotr Lutostański.
Rozdanie1:
MP Teamów Pattonem o puchary ALK (warsbrydz.pl)
po licytacji 1kier - 2pik - kontra - pas gracz N zdecydował się na ukarnienie (decyzja mocno niestandartowa) i 2pik z kontrą stało się kontraktem ostatecznym.
Wist as kier i kontynuacja kierem, następnie walet pik ze stołu i król od N. teraz kier i rozgrywający wyrzuca q karo. Następny kier przebity q pik. As trefl i trefl S bierze królem i tu popełnia błąd dając partnerowi przebitkę. To pozwoliło na przebicie kolejnego kiera 10 pik i połączenie atutów. Ostatecznie wybronił się za 500 , co pozwoliło wygrać rozdanie (630 na 2 stole).
 
Rozdanie 2:
MP Teamów Pattonem o puchary ALK (warsbrydz.pl)
Standardowy początek licytacji pas pas 3karo, teraz pierwsza decyzja przed Piotrem, który decyduje się na 4kier (dobra decyzja, kontra na 2 stole i 4pik od partnera, teraz trzeba było już grać 5kier). Wist w karo do asa i odwrót 10 pik. Po tym początku możemy założyć , że as kier nie stoi, a jedyny układ wygrywający to 1363 u otwierającego 3karo. Pika bierzemy w stole i na karo wyrzucamy asa pik, następnie puszczamy 9 kier w koło.
Tak też było przy stole. teraz S odwrócił w pika. No i tu właśnie pojawił się błąd - rozgrywający wstawił króla a N przebił. Należało wstawić blotkę , co przy aktualnym rozkładzie umożliwiało wpustkę i wybronienie się bez 1. Na szczęście na 2 stole rozgrywający też nie znalazł tej rozgrywki i rozdanie zostało przez nas wygrane.
 
Krzysztof Buras